21 Batalion Dowodzenia
Aktualności
Święto 21 Batalionu Dowodzenia
15.06.2018
25-lecie sformowania batalionu

 
 
 
 
 

W dniu 15 czerwca br. na Rynku Miejskim w Boguchwale odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 25-lecia sformowania 21 Batalionu Dowodzenia. Miejsce uroczystości nie było przypadkowe ponieważ w 1997 roku społeczeństwo Gminy Boguchwała ufundowało sztandar dla 21 Batalionu Dowodzenia. Punktualnie o godz. 12:00 Dowódca 21 Batalionu Dowodzenia, Pan ppłk Zbigniew Cabała, złożył meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich Panu gen. bryg. Ryszardowi Pietrasowi. Po powitaniu zaproszonych gości nastąpiło podniesienie flagi państwowej oraz odegranie i odśpiewanie przez żołnierzy hymnu państwowego.

Następnie została odczytana Decyzja Ministra Obrony Narodowej o nadaniu medali Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. Odczytano również rozkaz o wyróżnieniach i rozkaz o nadaniu odznak pamiątkowych 21 Batalionu Dowodzenia, po czym wręczono medale, wyróżnienia oraz odznaki pamiątkowe 21bdow. Wręczone zostały także nagrody dla laureatów „KONKURSU WIEDZY O ODZYSKANIU PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ WIEDZY O 21 BATALIONIE DOWODZENIA”. W dalszej części przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa żołnierze odśpiewali Pieśń Brygady „Podhalański Gród”. Nie zabrakło również przemówień okolicznościowych. Tradycyjnie uroczystość zakończyła się odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej WP „Pierwsza Brygada” oraz defiladą pododdziałów batalionu.

W czasie przeformowania pododdziałów do defilady odbył się pokaz sztuk walki zaprezentowany przez żołnierzy kompanii rozpoznawczej należących do nowo sformowanej Wojskowej Sekcji Walki w Bliskim Kontakcie „PODHALAŃCZYK”.

Bezpośrednio po uroczystym apelu rozpoczął się Piknik z 21 Batalionem Dowodzenia oraz koncert w wykonaniu Sekcji Wokalnej Klubu 21 BSP i Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. W ramach pikniku odbyła się m.in. nauka celowania na urządzeniu szkolno-treningowym CYKLOP oraz strzelanie z broni strzeleckiej. Zorganizowana była również ścieżka saperska na której można było zapoznać się z obsługą min. Dla sympatyków i miłośników wojska wystawiony został sprzęt będący na wyposażeniu batalionu. Nie zabrakło również żołnierskiej grochówki.
Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych